12 Ocak 2014

2014 Yılı

Yeni yıl başladı, hoş geldi, inşallah bize geçen yılı aratmaz. 2013 yine hoş dileklerle gelmişti, güzel şeyler dilemiştik, sevinmiştik, yeni umutlar beslemiştik. Hayallerimiz gerçekleşsin demiştik ve her zamanki gibi çok şey beklemiştik. Yine de çok şükür diyelim, ben kendi adıma Ocak ayından itibaren çok güzel bir doğum günü kutlaması yaşadım, mozaik kursuna katıldım güzel şeyler öğrendim, bahar ayları İstanbul seyahati, Ankara seyahati oldu, arkadaşlarımla beraber oldum, hasret giderdik. Yaz çok bunaltmadı aksine çok rüzgarlı fırtınalı geçti. Gelen giden misafirlerim, akrabalar oldu, hoşça vakit geçirdik. Ağustos ayında nişanlandım, arkadaşlar arasında sansasyon yarattım. Diz ağrılarım, bel ağrılarım düzeldi, Eylül ve Aralık aylarında İstanbul'da iki gözümden katarakt ameliyatları oldum, uzağı atmaca gibi görüyorum, yakın gözlüklere devam. Komşunun sokağa bıraktığı köpeği evlat edindim, ona kulübe yaptırdık, sabahları gezdirmeye çıkarıyorum, mamalar alıyoruz, et suları, kemik kaynatıyoruz, kediler de bir yandan hepsi sokaktalar ama evde yeni bir mutfak masrafı çıktı.
Bu yılbaşında evde olmayı tercih ettim, güzel yemekler yaptım, yedik içtik, tv seyrettik, çam ağacım oldu süsledik, ışıklarını yakıp seyrettik. Ama içkiyi fazla kaçırmışım ertesi günü fena hasta oldum, içim dışım çıktı, bir daha içmeye tövbe ettim ama yakında bu tövbeyi bozarım hiç merak etmeyin. Sigarayı bırakmaya çalışıyorum, epey azalttım, inşallah hiç içmeyeceğim. Sabah yürüyüşleri ve yemeğe dikkat ederek kiloyu korumaya çalışıp, hala on sene önce aldığım pantolonlara girmeye çalışıyorum.
Beklentileri azaltmayı hatta hepten yok etmeyi öğreniyorum, zor tabi ama yaşaya yaşaya öğreniyorsun. Yoksa beklentiler hiç karşılanmıyor, olduğu gibi kabul etmeyi öğreniyorsun, epey zor oluyor ama anlayan kim. En önemlisi sağlık diyen anneanneleri her gün anmaya başladım, gerçekten gerisi fasa fiso. Arkadaşlık, akrabalık, kardeşlik, sevgili, dostluk, vefa, menfaatler, sevgi gibi kavramlar şekil değiştiriyor. Buna da galiba olgunlaşma diyorlar. Darısı herkesin başına. 2014 her bakımdan zor bir yıl olacağa benzer. Memleketin durumu, ekonomi, sosyal, siyasal, kültürel derken insanoğlu çok daha zor bir dönemece geldi sanırım. İnşallah kolayca atlatırız, inşallah hepsinin üstesinden geliriz. İnancımız sağlamsa, her şeyi, ben yapıyorum zannetmez sek, her şeyde Allah'ın varlığını bilirsek ve biz de oyuz, o da biziz aslında dersek ve akışına bırakırsak eğer, geçer, bunlar da geçer, neler geçme diki. Fotoğrafta yazdığı gibi hayat en güzel hediye, yaşamasını bilene.

Hiç yorum yok: